31

Klima Montaj

Cihazın montajına başlamadan önce Montaj Talimatlarını dikkatlice okuyun.

• Cihazın montajını mutlaka Yetkili Servise yaptırın.

• Montaj talimatları gereği belirtilen bakır boru bağlantı çaplarına, voltaj değerlerine ve elektrik kablosu kesit ölçülerine mutlaka
uyun. Talimatlar dışındaki uygulamalar cihazı garanti kapsamı dışında bırakacaktır.

• Klimanın elektriksel beslemesi ve elektriksel bağlantılarındaki düzeltmeler mutlaka uzman ve yetkili bir kişi tarafından
yapılmalıdır.

• Bina çıkışlarına, koridorlara, merdivenlere ve açık alanlara split klima montaj uygulaması yapmak doğru değildir.

• Montaj aşamasında , dış ünitenin yerden yaklaşık 2-2.5 m. yukarıya monte edildiğinden emin olun. Çocukların güvenliği
açısından bu madde önem teflkil etmektedir.

 

Klimanın Enerji Tüketimi Açısından Verimli Kullanımına İlişkin Bilgiler

1- Sıcaklığı konforlu ortam flartlarına ayarlayın. Klimanızı çok soğuk veya çok sıcak değerlerde çalıştırmak enerji tüketimini arttırır. Normal flartlarda 22°C—27°C arası ortam sıcaklığı idealdir.

2- Klimanızın filtreleri uzun sure temizlenmediği zaman soğutma ve ısıtma performansları düşecektir. Klimalarınızın filtrelerini 2 haftada bir temizlemelisiniz.

3- İç ve dış üniteye hava girişi ve çıkışı ne kadar rahat ise klimanızın performansı o kadar iyi olur. İç ve dış ünitenin hava girişi ve çıkışını kısıtlayan bir yerde konumlandırılması cihazın performansının düşmesine hatta cihazın çalışmamasına yol açabilir.

4- Klimanızın çalıştığı odadaki pencerelerin ve kapıların kapalı olması gerekmektedir. Kullanacağınız odada kapı
bulunmuyorsa cihaz kapasitesi bu etken düşünülerek seçilmelidir. Ayrıca klimanız soğutma modunda çalışırken
pencerelerden içeri güneş ışığı girmemesi için perdelerinizi kapalı tutmak cihazın daha verimli çalışmasına olanak sağlar.

5- Klimanız soğutma modunda çalışırken hava panel kanatçıklarının yukarı doğru (yatay) üfleme yapmasını, ısıtma modunda çalışırken ise aşağa doğru (dikey) üfleme yapmasını sağlarsanız cihaz daha verimli çalşır. Yatay hava üfleme kanatçıklarının yönünü uzaktan kumanda üzerinden ayarlayabilirsiniz.

6- Klimanızın iç ve dış ünite arasındaki bakır boru mesafesinin mümkün olduğu kadar kısa (2,5 metreden az olmamak üzere) olması ile iç ve dış ünite arası bakır borulamasının mümkün olduğu kadar yatay ve düz yapılması klima performansını olumlu yönde etkiler.