31

Klima Bakım

Günümüzde oldukça yaygın şekilde kullanılmaya başlanan duvar tipi split klimalar, yaşanılan ve çalışılan ortamlardaki havayı ısıtan, soğutan, ortam havasının nemini alan, taze hava girişi sağlayabilen ve konfor şartlarını otomatik olarak ayarlayan cihazlardır.

Bu yaygın kullanım, klimalardan kaynaklanan çeşitli hastalıkları beraberinde getirmiştir. Gribal enfeksiyonlar, bazı viral ve mikrobik üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, kas ağrıları ve kas tutulması, yüz felci, zatürree klima kullanımının ve klimalarda üreyen bakterilerin yol açtığı hastalıklardan bazılarıdır. Özellikle çocuklar, yaşlılar, üst ve alt solunum yolu ile ilgili kronik sinüzit ve bronşiti olarak risk altındadırlar.

Kirlenmiş klima sempantilleri, ısı taşıyıcı olan ve ısı pompası özelliği taşıyan duvar tipi split klimaların ısı alışverişini azaltmakta, buda fazla enerji harcanmasına yol açmaktadır. Bu nedenle split klimalara periyodik olarak bakım yapılması gerekir. 

Split klima bakımı, klimanın çalıştığı mekân göre değişir. Yapılacak bakımlarda klimadan kaynaklanan hastalık riski en aza indirilir. İç ve dış ünitede rahat ısı transferi gerçekleştirilerek enerji tasarrufu sağlanır. Ayrıca klimalarda yapılacak periyodik bakım, klimanın kullanım ömrünü uzatır ve sorunsuz şekilde çalışmasını sağlar.