31

Klima Kullanırken Dikkat!

Klima kullanırken en önemlisi sağlığınıza dikkat edin

  • Klima kullanırken dikkat edilmesi gereken konuların en başında direkt klima havasına maruz kalınmaması geliyor. Klimanın üflediği serin hava, yakın mesafeden bir insanın üzerine vurmamalıdır. Özellikle çocuklar ve yaşlılar için cihazdan çıkan havanın doğrudan temas etmesi rahatsız edici ve hastalıklara yol açıcı olabilir.
  • Ani ve hızlı sıcaklık değişimlerinden uzak durulmalıdır. Aksi durumlar insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Örneğin klima soğutma modunda çalıştırırken çok düşük sıcaklığa ayarlanmamalıdır. Bu durum sağlık anlamında olumsuz etkiler doğurmanın yanında enerji tüketimini de arttıracaktır. Rahat edeceğiniz en yüksek sıcaklığı seçmeniz en iyi yöntem olacaktır. Bu sıcaklık Türkiye koşullarında 24-26°C’lerdedir.

 

  • Klima kullanılan mekanlardaki sıcaklıkla dış ortam sıcaklığı arasında 6-7 dereceyi geçmeyecek bir fark olmalıdır. İki ortam arasındaki farkın fazla olması mekana giren çıkan kişilerin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Aynı zamanda mekanın soğutulması için düşürülen her bir derece klimanın elektrik tüketimini % 5 arttıracaktır.

 

  • Klima bakım işlemlerinin yanında rutin filtre temizliği hem sağlık hem de performans açısından büyük önem taşımaktadır. Klimanın havayı yabancı ve zararlı maddelerden arındırabilmesi için filtrelerin üretici firmanın tavsiyesine uygun aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir. Bilhassa fazla tozlu ortamların filtreleri her fırsatta, uzun süre çalıştırılmamış olan cihazların filtreleri de kullanımdan önce yıkanmalıdır. Bu işlemin rahat uygulanabilmesi için klimanızın filtreleri temizlik için kolay çıkarılabilir olmalıdır.

 

  • Klimanızın üfleme hızını gereğinden yüksek tutmayın.